Mälukaart on üks usaldusväärsemaid ja vastupidavamaid andmekandjaid, eriti põrutuste osas. Kui kasutad SD, Micro SD, Mini SD või muud mälukaardi formaati näiteks oma kaameras fotode salvestamiseks, võid võrdlemisi kindel olla, et Sinu fotod on kindlas kohas. Ometi ei ole ka mälukaardid täielikult kaitstud andmete kao eest – nii kustutamise kui ka vigastuste läbi. Kuidas kasutada, hoida ja hooldada mälukaarti nii, et see kestaks ja andmed kaardil oleksid kaitstud?
Kõigepealt lühiülevaade mälukaardist ja selle toimimise põhimõttest. Pealtnäha on mälukaart lihtne seadeldis – plastikust kest, metallist kontaktid ja kogu lugu. Tegelikult on mälukaardis palju tehnoloogiat, alustades liikuvate osadeta salvestist (flash memory) kontrolleri ja teiste osadeni. Nende kahe viimase kvaliteet määrab ära kaardi kiiruse ja kvaliteedi. Mälukaardil olevate failide asukohtasid koondab File Allocation Table või lühidalt FAT Table. Lihtsustatult seletades on tegemist sisukorraga. Kuidas on see mälukaardi toimimise põhimõtetega seotud? Kui Sa kustutad mälukaardilt pildid või muud andmed, siis Sa ei eemalda neid mälukaardilt vaid kustutad kirje mälukaardi sisukorrast. See tähendab, et arvuti või muu seade ei suuda oma kaustasüsteemis faili asukohta näidata, kuid kustutatud fail on kaardil tegelikult alles. Tegelikult jäävad kõik andmed mälukaardile alles nii kaua, kuni Sa edasise kasutamise käigus need üle kirjutad. Seega kui kustutasid kogemata vajalikud failid, siis lõpeta kohe mälukaardi kasutamine. Spetsiaalse tarkvaraga on võimalik Sinu kustutatud andmed kätte saada.
Kuna mälukaartide peamine kasutusala on fotode salvestamine fotokaamerates, keskendume peaasjalikult fotograafiale. Järjestame mõned nõuanded, mis võiksid aidata andmeid kadumise eest kaitsta ja pikendada mälukaardi eluiga.
Ära kustuta pilte kaameras ühekaupa
Kaamerad on suurepärased seadeldised piltide tegemiseks, kuid võrdlemisi kesised info töötlemises. Kuigi kaamerad pakuvad seda võimalust, on üksikute piltide kustutamine kaamerast üks lihtsamaid ja kindlamaid viise FAT– tabel sassi ajada. Mälukaardid on aja jooksul muutunud niivõrd mahukaks ja soodsaks, et pildistama minnes tasub kaasas kanda teist mälukaarti, mille saab esimese täitumisel kaamerasse panna ja pildistamisega jätkata. Veel mõistlikum on omada hulka mitmeid väiksemaid mälukaarte, mida saad vahetada – kui Sul on üks 128GB mälukaart ja see alt veab, võid kaotada korraga tuhandeid pilte. Igasugune fotode valik ja kustutamine peaks toimuma siis, kui fotod on mälukaardilt arvutisse alla laetud. Peale seda formaadi kaart täielikult ja saad seda edasi kasutada.
Formaadi kaart kaameras, mitte arvutis
Kui oled failid mälukaardilt arvutisse edasiseks töötlemiseks alla laadinud, siis on kõige mõistlikum kaart täielikult formaatida enne kui seda edasi kasutad. Kuid tihtipeale formaaditakse kaart kohe peale piltide maha laadimist arvutis. Soovitame seda mitte teha, vaid formaatida kaart hoopis selles kaameras, mida soovid kasutama hakata. Iga kaamera salvestab pilte veidike erinevalt ja ka formaatimise protsessid on erinevad. Kindlasti ei soovita me panna mälukaarti ilma tühjendamata näiteks Canoni kaamerast Nikoni kaamerasse, sest kuigi see kaart võib toimida ja pilte salvestada, on seaded erinevad ja mäluprobleemid kerged tulema.
Tühjenda mälukaart peale iga fotosessiooni
Kui oled pildid alla laadinud ja igaks juhuks ka varundanud, siis on hea mõte kaart formaatida. See on Sulle endale lihtsam ja hoiab mälukaardil süsteemid lihtsana – mida lihtsam, seda parem.
Kasuta kvaliteetset mälukaardi lugejat
Kallist kaamerast ja kvaliteetsest mälukaardist on vähe kasu, kui arvutiga ühendatud mälukaardi lugeja on puuduliku võimekusega. Mälukaardi lugeja on katkiste andmete puhul süüdlane tihemini kui kaart ise või kaamera.
Ära lase kaardil täielikult täituda
Kuigi mälukaardid on kvaliteetsed ja võrdlemisi intelligentsed, siis ei ole kunagi hea mõte nende mahtu 100% ära kasutada. Igasuguse andmekandja, kaasa arvatud kõvaketta jõudlus kannatab, kui see täielikult andmetega täita. Hea mõte on täita kaart kuni 90% ulatuses ja siis võtta kasutusele uus kaart.
Ära eemalda mälukaarti kaamerast või kaardilugejast hetkel, mil andmeid salvestatakse või loetakse
Kui seade, milles mälukaart on parajasti salvestab või töötleb andmeid, siis mälukaardi eemaldamine võib viia osalise või isegi täieliku andmete kaoni. Isegi kui seade annab andmete töötlemisest tulukesega märku, tasub peale selle kustumist mõned sekundid oodata, et protsessi lõppemises täiesti kindel olla. Kui kasutad kaarti arvutis, on otstarbekas kasutada “Safely remove hardware” valikut Windows operatsioonisüsteemis ja “Eject” funktsiooni OSX puhul. Kaamera puhul on alati mõistlik kaamera enne mälukaardi eemaldamist välja lülitada.
Uuenda kaamera tarkvara
Kaameratootjad väljastavad aeg-ajalt tarkvarauuendusi. Tee need ära, sest osa neist võib parandada probleeme, mis puudutavad kaamera ja mälukaardi omavahelist suhtlust.
Lae kaamera akut või asenda patareid enne kui need tühjaks saavad
Hoia kaamera akutasemel silm peal, et aku ei tühjeneks keset andmete töötlemise või salvestamise protsessi. See aitab ära hoida nii viimase tehtud pildi kadumist kui ka probleeme, mis võivad kaardil tekkida poolikult salvestunud faili tõttu.
Kasuta ainult kvaliteetseid mälukaarte
Nimetutelt odavatelt mälukaartidelt võivad pildid müstiliselt kaduma minna, seega soovitame alati mälukaardi ostul valida pigem kvaliteetsem. See ei pea olema kõige viimase mudeli kullatud ja superkiire kaart, kuid võiks olla usaldusväärse tootja toodang, sest usaldad oma väärtuslikud pildid kaardi hoolde. Kõige kõrgemalt hinnatud on tootjate SanDisk ja Lexar toodang, kuid väga häid tootjaid on veel – näiteks Transcend, Sony, Samsung jpt.
Hoia mälukaarti nagu iga teist andmekandjat või elektroonikaseadet
See peaks tänapäeva digitaalses ühiskonnas olema juba ütlemata selge, kuid kõige lihtsamad hoiustamise ja hoolduse põhitõed kehtivad ka mälukaartide puhul. Hoia mälukaarte kuiva ja puhtana, kaitstuna ekstreemsete temperatuuride eest. Proovi neid mitte maha pillata, painutada ega lõhkuda ning hoia neid elektromagnetväljadest eemal – Flash Memory andmed võivad magneti mõjul kaduda.
Mälukaart on lihtne ja usaldusväärne viis andmete, peamiselt fotode salvestamiseks. Kuid kasuta mälukaarti siiski ainult andmete salvestamiseks kaamerast või muust seadmest ja jäta andmete töötlemine arvutisse. Pea meeles mälukaarti regulaarselt formaatida ja tee seda seadmes, milles hakkad uusi andmeid salvestama. Ning kui peaks juhtuma kõige halvem variant ehk andmed lähevad kaduma – lõpeta kohe mälukaardi kasutamine ja võta meiega ühendust, aitame need Sul taastada.
Mida peaksid mälukaardi kohta teadma?
Kuidas mälukaarti ja sellel olevaid andmeid hoida?
Kokkuvõtteks
Vaata, milliste probleemide lahendamisel saame Sind aidata